Pejsci


Náhodná fotka


tnP1010035.JPG, 6 kB

Statistika


Péče o pudla


Odkazy


Jak pečovat o srst vašeho miláčka


Štěně, které si přinesete domů od chovatele zpravidla ve stáří osmi až deseti týdnů, má již za sebou první sestřih. Srst na nose a lících, kolem očí a na čenichu je až na malou bradku vyholena. Vystříhaná je také srst pod ocasem, aby nemohly vznikat slepené chumáče a záněty. Jinak se srst štěňatům nestříhá, protože v tomto křehkém věku ještě potřebují teplý kožíšek.

Srst pudla vyžaduje každodenní péči, nejen kvůli vzhledu, ale také kvůli zdraví. Proto štěně od začátku na tuto proceduru uvykejte, aby se při ní chovalo způsobně. Postupujte pozvolna, nechtějte od nej vše najednou. Pudl se češe a kartáčuje ne na podlaze, ale na stolku určeném pro tento účel. Ten musí stát na světlém místě a nesmí se kývat, jinak bude pudl neklidný. Na stolek položte neklouzavou podložku, na které bude pudl moci bezpečně stát. Dále budete potřebovat speciální kartáč a hřeben s řídkými zuby. Pokud je hřeben příliš hustý, tahá a tak budete mít se zvykáním na úpravu srsti problémy. S výchovou začněte hned, jak si štěně přinesete domů. Používejte stále stejné povely. Pudl se musí na stole během péče o srst chovat klidně a poslušně. Pejsek, který poskakuje, sedá si, chňape po kartáči nebo ho přidržuje tlapkou, vám bude jen ničit nervy.

Vezměte štěně do náručí a přitom mu pokaždé řekněte: "Teď z tebe uděláme krasavce." Postavte ho na stůl a dejte mu povel "stůj". Pochvalte ho a pohlaďte, když zůstane stát, respektive přimějte ho ke stání stále opakovaným energickým "stůj". U malého štěněte musíte dát pozor, aby nespadlo nebo neseskočilo se stolu. Mohlo by se totiž ošklivě poranit. Postavte ho profilem k sobě a přidržujte ho mezi předními končetinami pod hrudníkem. Pak ho ototčte, abyste mohli vykartáčovat druhou stranu, a držte ho mezi zadními končetinami pod břichem. Dokud má štěně ještě štěněcí srst, kartáčujte ji jen po povrchu. Není ještě tak hustá jako srst dospělého pudla. Pokud pes drží, vykartáčujte ho i proti srsti, ale nesmíte přitom "tahat". Kartáčujte tak dlouho, dokud není srst hladká a hedvábná. Dejte pozor, aby nezůstala žádná zacuchaná místa, jinak bude druhý den úprava srsti pro vás i vašeho psa mučením.

Hustá, kadeřavá srst pudla vyžaduje každodenní kartáčování a česání, jinak beznadějně zfilcovatí. Psa vždy nejdříve kartáčujte a teprve pak češte. Než přistoupíte k česání hřebenem, projeďte několikrát srst prsty. Nejlepší technika jsou krátké tahy kartáčem, aby se srst spíše postavila, než uhladila. Při česání používejte nejprve hřeben s řídkými, pak s hustšími zuby. Po úpravě musí být srst hladká a hedvábná, že jí můžete projíždět hřebenem téměř bez námahy.

Péče o srst je u pudla nezbytná. Srst se musí denně kartáčovat a česat a každých šest týdnů je třeba ji nechat zastřihnout. Po šesti týdnech totiž doroste, takže střih ztrácí formu. Kromě toho činí po této době v důsledku znečistění srsti kartáčování a česání potíže.

Zdroj: Pudl, Katrin Behrendové

© 2007 XHK.cz